تک کنترل– آخرین اخبار تکنولوژی

XMP چیست و چگونه آن را فعال کنیم؟

شاید در تبلیغات شنیده باشید که رم یک کامپیوتر چقدر سریع است. اما در برخی از دستگاه‌های اینتل، این سرعت به صورت پیش فرض وجود ندارد و برای دستیابی به آن، باید XMP را فعال کنید. می‌خواهید بیشتر در مورد این تقویت‌کننده‌ی رم داخلی بدانید؟ این مقاله را بخوانید تا بفهمید XMP چیست و چگونه می‌توانید آن را فعال یا استفاده کنید؟

XMP چیست

XMP مخفف عبارت Extreme Memory Profile است. این یک فناوری از شرکت اینتل است که شامل پروفایل‌های مختلف حافظه است و به شما امکان می‌دهد بین آنها جابجا شوید. بنابراین، می‌توانید هنگام نیاز به عملکرد بیشتر از حافظه رم خود، یک پروفایل با سرعت بالاتر را انتخاب کنید. این همچنین به شما امکان می‌دهد بدون دستکاری فرکانس، ولتاژ و زمان‌بندی، حافظه خود را اورکلاک کنید.

با اینکه این یک فناوری از اینتل است، اما روی سیستم‌های AMD نیز در دسترس است. که به آن AMP یا AMD Memory Profiles نیز گفته می‌شود.

نحوه کار XMP یا Extreme Memory Profile

در لحظه روشن شدن کامپیوتر، یک تست خودکار به نام POST انجام می‌شود. این تست تمام سخت‌افزارهای اضافه شده به سیستم شما، از جمله رم را پیکربندی می‌کند. همه چیز، از شماره مدل تا زمان‌بندی و فرکانس در این فرآیند ثبت می‌شود. برای تنظیم صحیح زمان‌بندی و فرکانس حافظه، از SDP یا Serial Presence Detect که یک تراشه روی رم شما است، توسط بایوس استفاده می‌شود.

XMP چیزی جز یک توسعه از SDP نیست. این فناوری علاوه بر زمان‌بندی بهتر، فرکانس‌های بالاتری را نیز برای حافظه فراهم می‌کند. همچنین با اصلاح ولتاژ ورودی، اورکلاک کردن را پایدار می‌کند. که این امر بر تجربه بازی شما تأثیری نخواهد گذاشت.

پروفایل‌های XMP به رم شما اجازه می‌دهند تا با مدل عملکرد بالا کار کند، که بهتر از استانداردهای صنعتی DDR است.

XMP چیست

چگونه XMP را فعال و استفاده کنیم؟

شما به راحتی می‌توانید XMP را از طریق BIOS فعال کنید. با این حال، تنظیمات BIOS در سیستم‌های مختلف سازندگان متفاوت است. اما ابتدا، اجازه دهید وارد BIOS/UEFI در کامپیوتر خود شوید. حالا، اگر XMP را در پنجره اول می‌بینید، فقط آن را فعال کنید. اگر نتوانستید آن را در آنجا پیدا کنید، به منوی پیشرفته یا حالت پیشرفته بروید و در زیر تب Tweaker به دنبال آن بگردید. فقط آن را فعال کنید و کارتان تمام است. اگر می‌خواهید بررسی کنید که فعال کردن XMP تأثیری داشته است یا خیر، سرعت رم را بررسی کنید و اگر زیاد بود، می‌دانید که این ویژگی کار کرده است. همچنین می‌توانید از CPU Z یا برنامه‌های مشابه برای انجام این کار استفاده کنید. برای استفاده از XMP نیازی به کار اضافی ندارید، پس از فعال شدن، شاهد تفاوت در عملکرد خواهید بود.

آیا باید رم را روی XMP اجرا کنم؟

JEDEC یا شورای مشترک مهندسی دستگاه‌های الکترونیکی، استانداردهایی را برای تقریباً تمام قطعات الکترونیکی از جمله رم شما تعیین می‌کند. بنابراین، هنگامی که رم را به صورت آماده از فروشگاه خریداری می‌کنید، سرعت تبلیغ‌شده را به دست می‌آورید. از سوی دیگر، XMP به شما این امکان را می‌دهد که رم را کمی بیشتر فشار دهید بدون اینکه خیلی به خطر بیفتید. بنابراین، اگر چنین نتیجه‌ای را می‌خواهید، قطعاً باید رم را روی XMP اجرا کنید، اما اگر کاربر معمولی هستید، نیازی نیست وارد BIOS شوید و این ویژگی را فعال کنید.

آیا XMP به رم آسیب می‌زند؟

خیر، پروفایل XMP نمی‌تواند به رم شما آسیب برساند. رم شما برای تحمل فشار ناشی از افزایش سرعت ساخته شده است. با این حال، سناریوهایی وجود دارد که XMP به CPU آسیب زده است. این قابل درک است زیرا XMP شما به ولتاژ بیشتری نیاز دارد و این می‌تواند در دراز مدت به CPU شما آسیب برساند. با این حال، اگر مجبور بودم بین اورکلاک کردن و استفاده از پروفایل XMP بالاتر انتخاب کنم، دومی را انتخاب می‌کردم و شما هم باید همین کار را انجام دهید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *