تک کنترل– آخرین اخبار تکنولوژی

چگونه عمر باتری مک بوک خود را بهینه سازی کنیم؟

چگونه عمر باتری مک بوک خود را بهینه سازی کنیم؟

چگونه عمر باتری مک بوک خود را بهینه سازی کنیم؟

با وجود برخی عادات مناسب کاربری، ویژگی های مک بوک پرو و مک بوک ایر به شما در بهینه سازی عمر و سلامت باتری کمک می کند، چه دستگاه خود را همیشه به برق وصل نگه دارید و چه نه.

هر دو مدل مک بوک مبتنی بر سیلیکون اپل و اینتل، دارای ویژگی های داخلی برای مدیریت و محافظت از باتری هستند. علاوه بر این، برخی نکات اساسی نیز می توانند بر روی مدت زمانی که می توانید از باتری استفاده کنید و همچنین طول عمر کلی آن تأثیر قابل توجهی بگذارند.

تمام سری لپ تاپ های اپل از باتری های لیتیوم یون استفاده می کنند که در حال حاضر بهترین فناوری برای تامین انرژی رایانه ها به شمار می روند. این به این دلیل است که آنها می توانند ساعت ها کارایی داشته باشند و به سرعت شارژ شوند.

اپل دائما مجبور است عواملی مانند وزن دستگاه های قابل حمل خود را در مقابل راه هایی برای به حداکثر رساندن عمر مفید باتری بسنجد. این شرکت مدت هاست که در ساخت لپ تاپ های نازک و سبک که در صورت استفاده از باتری، امکان استفاده فوق العاده ای را ارائه می دهند، پیشرو بوده است.

با این حال، حتی با مدیریت دقیق، باتری لپ تاپ همچنان با گذشت زمان فرسوده و خراب می شود. سن باتری به ماه یا سال به اندازه “سن شیمیایی” آن، یا اینکه واکنش های شیمیایی باتری با چه سرعتی تجزیه می شوند، مهم نیست.

این امر می تواند تحت تاثیر عواملی مانند گرما، استفاده زیاد از باتری یا الگوهای شارژ، بیشتر از مدت زمانی که دستگاه را در اختیار داشته اید، تحت تاثیر قرار گیرد.

چگونه عمر باتری مک بوک خود را بهینه سازی کنیم؟

مدیریت سلامت باتری داخلی

با شروع از macOS 10.5.5، اپل مجموعه ای از گزینه های مدیریت سلامت باتری را در دسته “باتری” در تنظیمات سیستم قرار داد.

مدل های مک بوک ایر و پرو به طور پیش فرض برای مدیریت سلامت باتری طراحی شده اند. توصیه می کنیم این تنظیم را تغییر ندهید، مگر اینکه با جریان کاری شما سازگار نباشد.

می توانید با رفتن به تنظیمات سیستم و سپس اسکرول به پایین به بخش باتری، ویژگی های مدیریت سلامت باتری را مشاهده و تنظیم کنید. در آنجا اطلاعات اولیه در مورد سلامت و وضعیت باتری خود را خواهید دید که در صورت تمایل قابل تنظیم است.

ممکن است کاربران این موضوع را گیج کننده بیابند که گاهی اوقات به نظر می رسد باتری حتی در صورت وصل بودن دستگاه به برق، بیش از 80 درصد شارژ نمی شود. این به عمد توسط نرم افزار سلامت باتری انجام می شود، اما فقط موقتی است.

چگونه عمر باتری مک بوک خود را بهینه سازی کنیم؟

این ویژگی برای کاهش ساییدگی فرآیندهای شیمیایی باتری و بهینه سازی شارژ برای سطح استفاده فعلی و دما، همراه با دفعات وصل بودن به برق طراحی شده است. این اندازه‌گیری‌ها همچنین به تعیین نیاز به تعویض باتری کمک می‌کنند.

ویژگی «سلامت باتری» معمولاً در حالت بیکار اجازه شارژ کامل باتری تا 100 درصد را می‌دهد. اگر نیاز دارید مک‌بوک ایر یا پرو شما برای یک جلسه آینده دور از برق 100 درصد شارژ شود، می‌توانید ویژگی مدیریت سلامت باتری را به طور موقت غیرفعال کنید.

برای غیرفعال کردن ویژگی مدیریت باتری، به منوی اپل در گوشه بالا سمت چپ صفحه نمایش بروید، تنظیمات سیستم را باز کنید و سپس روی «باتری» کلیک کنید.

در پنجره‌ای که ظاهر می‌شود، بخشی را مشاهده می‌کنید که می‌گوید «سلامت باتری». در سمت راست آن، یک “i” در یک دایره خواهید دید. روی آن کلیک کنید، سپس هر دو گزینه «بهینه‌سازی شارژ باتری» و «مدیریت طول عمر باتری» را غیرفعال کنید.

از شما خواسته می شود انتخاب خود را از یک پنجره پاپ آپ تأیید کنید. برای تأیید روی «تأیید» کلیک کنید.

چگونه عمر باتری مک بوک خود را بهینه سازی کنیم؟

به خاطر داشته باشید که در حالی که این تغییرات سرعت عملکرد لپ‌ تاپ شما را در هنگام استفاده از باتری به حداکثر می‌رساند، باتری را نیز سریع‌تر از حد معمول خالی می‌کند. توصیه نمی شود مدیریت سلامت باتری را برای مدت طولانی غیرفعال کنید، زیرا این کار به عمر کلی و کارایی باتری آسیب می رساند.

نظارت بر سلامت باتری

اگر از لپ تاپ مک مبتنی بر اینتل استفاده می کنید، به طور ویژه توصیه می کنیم که ویژگی مدیریت سلامت باتری را به طور دائم روی حالت پیش فرض خود نگه دارید یا در صورت غیرفعال کردن قبلی دوباره آن را روشن کنید.

اپل در اواخر سال ۲۰۲۱ آخرین مک‌بوک‌های مبتنی بر اینتل را از رده خارج کرد. این بدان معناست که هر نوت‌بوک اینتل حداقل ۲.۵ سال عمر دارد و احتمالاً برخی از افت های باتری قبلاً رخ داده است.

به عنوان مثال، یک مک‌بوک پرو ۲۰۱۹ در دفتر ما که به عنوان مک اصلی خود از آن استفاده می‌کنیم، به ۷۹.۲ درصد از ظرفیت اولیه باتری کاهش یافته است.

این مک بوک از زمانی که این ویژگی معرفی شد از نرم افزار مدیریت سلامت باتری اپل استفاده می کرده است، اما بیشتر مواقع به برق وصل است و به طور مرتب برای رمزگذاری ویدیو و سایر کارهای پرمصرف پردازنده استفاده می شود. بنابراین، این ویژگی اغلب اوقات شارژ را روی ۸۰ درصد محدود می کند.

استفاده از نرم افزار مدیریت سلامت باتری به شارژ شدن باتری به روشی کمک می کند که از پیام “باتری نیاز به سرویس دارد” جلوگیری شود. سلامت باتری در MBP 2019 به عنوان “عادی” در تنظیمات سیستم باتری ذکر شده است، زیرا اپل دیگر درصدهای دقیق را نشان نمی دهد.

ابزارهای شخص ثالث مانند Battery Monitor با قیمت ۵ دلار یا Coconut Battery رایگان می توانند در صورت تمایل کاربران، آمار بیشتری را در اختیار آنها قرار دهند. اینگونه متوجه شدیم که ظرفیت باتری به زیر ۸۰ درصد کاهش یافته است.

چگونه عمر باتری مک بوک خود را بهینه سازی کنیم؟

این ابزارها همچنین نشان دادند که “تعداد چرخه” برای باتری آن دستگاه 370 بوده است. یک “چرخه” تخمین زده می شود که چند بار باتری از تقریبا خالی تا پر شارژ شده باشد، که شامل میانگین شارژهای جزئی نیز می شود.

لپ‌ تاپ‌های اپل معمولاً می‌توانند تا 1000 چرخه شارژ کامل را قبل از نیاز به تعویض تحمل کنند. پنل تنظیمات سیستم اپل همچنان هشدار “باتری سرویس” را نمایش می دهد و در صورت نیاز به وضعیت باتری، اعلانی ارسال می کند.

با توجه به خطرات خارج کردن و جابجایی باتری های خالی یا آسیب دیده، ما به شدت توصیه می کنیم که باتری ها فقط توسط ارائه دهندگان خدمات مجاز اپل تعویض شوند.

نکات کاربری برای کمک به بهینه سازی عمر باتری

این ممکن است غیر منطقی به نظر برسد، اما باتری ها برای استفاده طراحی شده اند. برای پاسخ به رایج ترین سوال در مورد باتری های لپ تاپ مک، بهتر است مک بوک خود را 100 درصد به برق وصل نگه ندارید.

با این حال، کاربران اغلب به هر حال این کار را انجام می دهند – بنابراین، کلاهک خودکار تا 80 درصد شارژ کامل، گاهی اوقات زمانی که از دستگاه استفاده می شود، اعمال می شود. این باعث می شود که مشکل وصل بودن بیش از حد به برق نسبت به زمانی که لپ تاپ های مک با نسخه های قدیمی تر macOS کار می کردند، نگرانی کمتری داشته باشد.

چگونه عمر باتری مک بوک خود را بهینه سازی کنیم؟

خلاصه اینکه، اگر باتری شما حتی در صورت وصل بودن به برق، تنها 80 درصد شارژ را نشان می دهد، نگران نشوید. سیستم در حال تلاش برای بهینه سازی عمر باتری شما در بلندمدت است.

کاربران همچنین می توانند با اجتناب از استفاده از دستگاه در شرایط بسیار گرم یا بسیار سرد به سلامت باتری کمک کنند. علاوه بر این، اجرای آخرین نسخه macOS که می توانید، مفید است، زیرا اپل همچنان به بهبود ویژگی های سلامت باتری ادامه می دهد.

عامل دیگری که باعث کاهش عمر باتری می شود، نگه داشتن صفحه نمایش در تمام مدت روی حداکثر روشنایی است. برای سلامتی چشم و همچنین باتری، بسته به نور محیط، صفحه نمایش را تا سطح راحتی کم نور کنید.

مهمترین نکته این است که دیگر لازم نیست نگران مدت زمان وصل بودن مک بوک خود به برق باشید، اما همچنان توصیه می کنیم هر از گاهی از دستگاه فقط با باتری استفاده کنید. اجازه دهید نرم افزار داخلی باتری اپل از جزئیات برای شما مراقبت کند.

در نهایت، اگر قصد دارید مک خود را برای مدت طولانی نگهداری کنید، قبل از نگهداری آن، درصد باتری را روی 50 درصد یا حدود آن قرار دهید، سپس آن را خاموش کنید. این کار باعث کاهش خرابی و در عین حال تامین انرژی کافی برای حفظ صحت تاریخ و زمان در هنگام بازیابی آن می شود.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *