تک کنترل– آخرین اخبار تکنولوژی

چگونه بفهمیم یک USB در ویندوز 11/10 چه زمانی جدا شده است؟

چگونه بفهمیم یک USB در ویندوز 11/10 چه زمانی جدا شده است؟

به دلایل مختلف، ممکن است بخواهید ردیابی کنید که درایو فلش USB چه زمانی به رایانه شما متصل شده و چه زمانی جدا شده است. با این حال، خود ویندوز این گزینه را ارائه نمی دهد. خوشبختانه، با کمی تنظیم در Event Viewer می توانید ردیابی را شروع کنید، در اینجا نحوه انجام آن آمده است.

دو راه برای ردیابی و فهمیدن زمان جدا شدن یک درایو USB در ویندوز 11/10 وجود دارد:

  • نمایشگر رویداد ویندوز (Event Viewer)
  • نرم افزار USBDeview توسط NirSoft

برای هر دو روش، مطمئن شوید که از یک حساب کاربری مدیر استفاده می کنید.

1. استفاده از نمایشگر رویداد ویندوز (Event Viewer)

رویدادهای مختلف در ویندوز تحت عنوان «رویدادنگاری» (Event Logging) ثبت می‌شوند که از طریق نمایشگر رویداد (Event Viewer) قابل دسترسی است. این رویدادها شامل اتصال یا جدا شدن یک درایو فلش USB نیز می‌شوند. اما به طور پیش‌فرض، ویندوز این موارد را ردیابی نمی‌کند و باید ابتدا آن را فعال کنید.

برای دسترسی به منوی سریع، کلیدهای ترکیبی Windows + X را فشار داده و سپس «نمایشگر رویداد» (Event Viewer) را انتخاب کنید. به مسیر زیر بروید:

سیستم و امنیت (Applications and Services Logs) > مایکروسافت (Microsoft) > ویندوز (Windows) > DriverFrameworks-UserMode

روی لاگ «عملیاتی» (Operational) راست‌کلیک کرده و «خصوصیات» (Properties) را انتخاب کنید. گزینه «فعال کردن لاگ‌گیری» (Enable logging) را علامت زده و سپس بر روی «اعمال» (Apply) و «تأیید» (OK) کلیک کنید. با انجام این کار، ویندوز شروع به ردیابی دستگاه‌های USB در رایانه شما می‌کند.

در نهایت، برای فهمیدن اینکه آیا یک درایو فلش USB به سیستم شما متصل شده است، باید دوباره به مسیر زیر بروید:

سیستم و امنیت (Applications and Services Logs) > مایکروسافت (Microsoft) > ویندوز (Windows) > DriverFrameworks-UserMode > Operational

در اینجا شما با شناسه رویدادهای (Event ID) مختلفی مانند ۲۰۱۳، ۲۰‍۱۴، ۲۰‍۱۶، ۲۰۱۰، ۲۱۰۰، ۲۱۰۱، ۲۱‍۰۵ و ۲۱‍۰۶ مواجه خواهید شد. سپس می‌توانید با دوبارکلیک روی هر شناسه رویداد، دستگاه متصل شده و تاریخ ثبت شده را مشاهده کنید.

۲. استفاده از نرم افزار USBDeview

یک راه ساده برای ردیابی تمام دستگاه‌های USB متصل به سیستم شما، استفاده از نرم‌افزار USBDeview است. این نرم‌افزار فهرستی از تمام دستگاه‌های USB متصل به رایانه شما و همچنین تمام دستگاه‌های USB را که قبلاً استفاده کرده‌اید، نمایش می‌دهد. شما برای هر دستگاه USB اطلاعات بیشتری دریافت خواهید کرد، از جمله تاریخ و زمان اتصال یا جداسازی دستگاه.

ابتدا نرم‌افزار USBDeview را از وب‌سایت آن دانلود کرده و آن را از حالت فشرده خارج کنید. روی USBDeview دوبار کلیک کنید تا لیستی از تمام دستگاه‌های USB متصل و قبلاً متصل شده را مشاهده کنید. برای یافتن موارد مشکوک، باید لیست را مرور کنید. با این حال، می‌توانید با رفتن به «نمایش» (View) > «مرتب‌سازی بر اساس» (Sort by) و انتخاب «ذخیره‌سازی» (storage) یا سایر دستگاه‌ها، لیست را مرتب کنید.

برای فهمیدن اینکه چه زمانی یک دستگاه متصل یا جدا شده است، روی آن در لیست دوبار کلیک کرده و به دنبال «زمان رجیستری ۱» (Registry Time 1) و «زمان رجیستری ۲» (Registry Time 2) بگردید. این زمان‌ها به شما کمک می‌کنند تا بدانید دستگاه برای اولین بار چه زمانی متصل شده و چه زمانی جدا شده است. اگر دستگاه هنوز متصل باشد، تاریخ و زمان فعلی را نمایش می‌دهد.

دو روش ذکر شده به شما کمک می کند تا تمام دستگاه های USB متصل و جدا شده، از جمله درایوهای فلش، را پیدا کنید. با این حال، Event Viewer دستگاه‌های USB متصل شده گذشته را نمایش نمی‌دهد. USBDeview به شما این امکان را می‌دهد که تمام دستگاه‌های متصل یا جدا شده از دستگاه خود را مشاهده کنید.

منبع: thewindowsclub

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *