تک کنترل– آخرین اخبار تکنولوژی

ساخت تاب ویلایی با لوله و پروفیل مبلی

یکی از لذتبخش‌ترین کارها برای ریلکس کردن و تزریق آرامش، تاب خوردن روی تاب ویلایی و رها شدن از فشار و استرس وارد شده بر انسان می‌باشد. میز و صندلی و تاب ویلایی محصولاتی ساده و به نسبت ارزانی هستند که باعث تغییر فضای کلی باغ یا ویلای شما می‌شوند. این محصولات فضای آرامش بخش و زیبایی را برای شما به وجود آورده و راحتی را به شما هدیه می‌دهند. به طور کلی می‌توان با مواد اولیه مختلفی این محصولات را تولید کرد اما بهترین مقاطع برای ساخت تاب ویلایی، لوله و پروفیل مبلی می‌باشد. چرا که این مقاطع علاوه بر استحکامی که دارند از قیمت مناسب‌تری برخوردار بوده و عمر طولانی‌تری را شامل می‌شوند. در ادامه با چگونگی به کارگیری لوله و پروفیل سبک برای تولید تاب ویلایی آشنا می‌شویم.

چگونه با لوله و پروفیل مبلی تاب ویلایی بسازیم؟

طراحی کلاسیک این تاب ها به این شکل است که قسمت نشیمن شبیه به یک نیمکت بوده و توسط زنجیر به پایه ی اصلی فولادی متصل می شود. امروز اما این تاب ها از لحاظ طراحی بسیار متنوع هستند که هر کدام برای محیط خاصی مناسب تر و راحت تر است. به همین خاطر به هیچ وجه نمی توان گفت لزوما نمونه های ساده تر، راحت تر هم هستند.

برای مثال از این نمونه های ساده تنها می توان در روزهای آرام آفتابی استفاده کرد. چرا که سقف یا دیواره ای برای حفاظت از شخص در برابر باد و باران ندارد. نمونه های مجهزتر و کاربردی تر صندلی های راحت تری هم دارند. در این تاب ها بر روی ستون ها سایه بانی نصب می شود که تاب در روز های گرم و آفتابی تابستان و یا باران و حتی برف ملایم هم قابل استفاده باشد. بعضی از این تاب ها طراحی ساده ای دارند اما برخی دیگر با خم های پیچیده‌ای که در آن‌ها ایجاد شده ظاهر زیباتری را شامل می‌شوند.

برای ساخت و تولید این تاب ها بسته به طراحی و ابعادی که دارند از لوله و پروفیل سبک با ابعاد و ضخامت های گوناگونی استفاده می شود. این تاب ها را باتوجه به فاکتورهای مختلفی می توان به دسته های گوناگون تقسیم کرد. در انواع پیچیده‌تر آن‌ها حتی از قوطی 2در2 برای تزئین تاب استفاده می‌شود. چرا که قیمت قوطی ۲در۲ این امکان را به وجود می‌آورد تا با کمترین افزایش قیمت، زیبایی را به تاب ساخته شده ببخشیم.

ابعاد

تاب های ویلایی یا تک نفره هستند و یا به شکل نیمکت ساخته می شوند که برای استفاده ی 2 تا 4 نفر مناسب است. ساختار نمونه های تک نفره کاملا متفاوت از نیمکت ها است.

تاب‌های تک نفره عموما پایه های هلالی شکل بلندی دارند که صندلی تاب از آن ها به کمک زنجیر آویزان می شود. به همین دلیل نحوه ی حرکت آن ها متفاوت از تاب های نیمکتی می‌باشد. ساختار کلی تاب های نیمکتی مشابه یکدیگراست و تنها در جزئیات با هم متفاوت هستند. این تاب ها از یک لوله صاف میانی ساخته شده که صندلی تاب از آن آویزان است و چهار عدد پایه که از دو طرف این لوله میانی را نگه می دارند.

طراحی

از لحاظ طراحی این نوع تاب ها را می توان به دو نوع مدرن و کلاسیک تقسیم کرد. نمونه های مدرن برخلاف تاب های کلاسیک طراحی ساده ای دارند. در طراحی کلاسیک از اجزایی علاوه بر چهارچوب اصلی استفاده می شود. این اجزا اضافه قطعات فلزی هستند که به کمک خمکاری به شکل مورد نظر درآمده اند و درون چهارچوب اصلی قرار می گیرند. در طراحی های مدرن اما تنها با خمکاری چهار چوب اصلی صندلی طراحی می شود.

امکانات

سایه بان، دسته، تکیه گاه پا و میز را میتوان به عنوان امکانات اضافی این تاب ها در نظر گرفت که بسته به طراحی در بعضی از نمونه ها هست. سایه بان تقریبا در اغلب تاب ها، چه تک نفره و چه نیمکتی وجود دارد تا در فصول مختلف، تاب قابل استفاده باشد. به واسطه ی دسته ها هم شخص احساس راحتی بیشتری خواهد داشت و هم نشستن یا بلند شدن از روی آن ساده تر خواهد بود. تکیه گاه پا به ندرت در طراحی تاب های نیمکتی وجود دارد و اغلب تاب های تک نفره مجهز به تکیه گاه پا هستند. این تکیه گاه بخش جداگانه ای نیست بلکه در ادامه ی صندلی و متصل به آن است. طراحی میز برای جسم متحرکی چون تاب بی شک ساده نیست. در تاب های نیمکتی فضایی بین دو صندلی به عنوان میز در نظر گرفته می شود.

کلام آخر

نمونه های آماده و تولید شده این محصولات با طراحی ها و قیمت های متنوع در بازار موجود است. اما کارکردن و تولید با مقاطع فولادی باکیفیت، ابزار مناسب و طراحی کاربردی به قدری لذت بخش است که افراد زیادی که با این حوزه آشنایی دارند را ترقیب به تولید کرده است.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *