تک کنترل– آخرین اخبار تکنولوژی

SSD های 990 EVO Plus و 9100 PRO در راه هستند

SSD های 990 EVO Plus و 9100 PRO

کمپانی سامسونگ برای دو SSD احتمالا نسل بعدی خود با استاندارد Gen5، یعنی مدل‌های 990 EVO Plus و 9100 PRO، علامت تجاری ثبت کرده است.

بیش از یک سال از زمانی که اولین SSD های نسل پنجم را در دست گرفتیم می‌گذرد و از آن موقع، این درایوها به پتانسیل‌های باورنکردنی دست یافته‌اند و به سرعت‌هایی بالاتر از 14.5 گیگابایت بر ثانیه رسیده‌اند. با این حال، در حالی که اکثر تولیدکنندگان حافظه محصولات مربوط به خود را عرضه کرده‌اند، سامسونگ هنوز در این زمینه سکوت کرده است.

آخرین درایو سامسونگ مدل 990 PRO بود که سرعت‌های فوق‌العاده‌ای را در بین درایوهای Gen4 ارائه می‌دهد و نرخ آن تا 7450 مگابایت بر ثانیه می‌رسد. این درایو همچنین با یک هیت‌سینک RGB همراه است و به عنوان محصول پرچمدار این شرکت کره‌ای شناخته می‌شود. با وجود این، سامسونگ هنوز در مورد به‌روزرسانی‌های جدید Gen5 خود صحبت نکرده است. این شرکت محصولات Gen5 را برای بخش سازمانی و مراکز داده در بازار دارد، اما به نظر می‌رسد بهترین محصولی که برای مصرف‌کنندگان ارائه می‌دهد همچنان بر پایه استاندارد قدیمی‌تر Gen4 است.

SSD های 990 EVO Plus و 9100 PRO

با وجود اینکه هیچ خبر رسمی از خود سامسونگ وجود ندارد، به نظر می رسد این شرکت به طور مخفیانه دو محصول SSD آینده را با علامت تجاری ثبت کرده است که یکی از آنها به طور بالقوه می تواند همان به روز رسانی نسل پنجم باشد که منتظر آن بوده ایم. طبق گزارش Sammobile، سامسونگ SSD های 990 EVO Plus و 9100 PRO خود را در KIPRIS (سرویس اطلاعات مالکیت فکری کره) با علامت تجاری ثبت کرده است. جزئیات چیز زیادی را فاش نمی کند، اما می توانیم حدس هایی بزنیم.

SSD های 990 EVO Plus و 9100 PRO

مدل 990 EVO Plus سامسونگ ممکن است یک راه حل اصلی‌تر باشد که از طراحی مشابه با 990 PRO اما با پیکربندی بدون DRAM استفاده می‌کند. به طور کلی، سری‌های EVO و EVO Plus به عنوان یک گزینه مقرون به صرفه ساخته می‌شوند. در همین حال، نامگذاری Samsung 9100 PRO یک طرح جدید است و می‌تواند نشانه‌ای از راه‌حل‌های نسل پنجم باشد که مدت‌ها منتظر آن بوده‌ایم. SSD های نسل سوم و چهارم سامسونگ مانند 970 PRO و 980 PRO از هر نظر دستگاه‌های ذخیره‌سازی افسانه‌ای بودند و با توجه به زمانی که سامسونگ برای راه‌حل‌های ذخیره‌سازی نسل پنجم خود صرف می‌کند، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که آن‌ها یک بار دیگر راه‌حل کلی عالی را ارائه دهند.

سامسونگ در حالی که بازار بیشتر برای راه‌حل‌های رده بالا به کنترلر E26 شرکت Phison متکی است، از کنترلر اختصاصی SSD نسل پنجم خود استفاده خواهد کرد و اخیراً شروع به تغییر به گزینه‌های جایگزین از InnoGrit و Maxio کرده است. Phison همچنین یک کنترلر E31T کم‌هزینه‌تر و بدون DRAM دارد که به زودی برای درایوهای نسل پنجم عرضه خواهد شد. به نظر می رسد سامسونگ منتظر رایج شدن استاندارد SSD نسل پنجم بوده است، زیرا حتی در حال حاضر، SSD های نسل پنجم، با وجود ارائه سرعت خواندن و نوشتن دو برابر، همچنان مزایای عملکردی زیادی در دنیای واقعی ارائه نمی دهند و همچنین مشکل گرما وجود دارد که اکثر درایوها نیاز به راه‌حل‌های خنک‌کننده بزرگ دارند و برخی از سازندگان SSD حتی به خنک‌کننده مایع روی آورده‌اند.

بی‌صبرانه منتظر ورود اولین محصول سامسونگ به بخش SSD نسل پنجم هستیم و امیدواریم قیمت مناسب و ارزش انتظار را داشته باشد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *