تک کنترل– آخرین اخبار تکنولوژی

SSD های تقلبی Samsung 1080 Pro در Aliexpress ظاهر شدند و نتایج بنچمارک آنها خنده دار است

درایوهای PCIe Gen 5 اکنون به طور گسترده در دسترس هستند. نمونه های زیادی از درایوهای پرسرعت Gen 5 x4 مانند Teamgroup Z540 و Nextorage X Series وجود دارد. اما یکی از نام هایی که از موج Gen 5 x4 جا مانده است، سامسونگ است. ما هنوز جایگزینی واقعی برای Samsung 990 Pro ندیده ایم. یا شاید دیده‌ایم؟

پاسخ به این سوال منفی است، حتی اگر لیست هایی برای یک درایو به اصطلاح Samsung 1080 Pro در Aliexpress ظاهر شده باشد. متأسفانه، این یک لیست اولیه پیش از انتشار نیست، این درایوها کاملاً تقلبی هستند. اولین نشانه‌های هشداردهنده قیمت‌های مسخره پایین است. 48.73 دلار استرالیا (کمتر از 29 دلار آمریکا) برای یک SSD پر سرعت 4 ترابایتی باید برای جلوگیری از افتادن هر کسی در این کلاهبرداری کافی باشد.

قابلیت های عملکرد ذکر شده برای درایو در همه جا وجود دارد. در یکی از تصاویر درایو، یک پوشش متن سرعت خواندن و نوشتن ترتیبی تا 15800 مگابایت بر ثانیه و 14500 مگابایت بر ثانیه را به ترتیب نشان می دهد. این برای یک درایو که به عنوان Gen 4 SSD شناخته می شود غیرممکن است. احتمالا فقط یک اشتباه تایپی است، درست است؟ مشخصات “رسمی” سرعت خواندن تا 14000 مگابایت بر ثانیه را نشان می دهد در حالی که یک مشخصات به اصطلاح دیگر برای درایو 4 ترابایتی سرعت خواندن و نوشتن 7450 مگابایت بر ثانیه و 6950 مگابایت بر ثانیه را نشان می دهد.

به نظر می رسد یک کلاهبرداری با کیفیت بسیار پایین است. از طرف دیگر، برخی از نظرات مشتریان مرا کاملاً متقاعد کردند. یک بررسی مشتری در Aliexpress می گوید: “من به آن پنج ستاره می دهم”، در حالی که دیگری می گوید “بعد از نصب، 100٪ مناسب است و من معتقدم که اصل است. از استفاده از آن بسیار راضی هستم.”

SSD های تقلبی Samsung 1080 Pro

با وجود اینکه کلاهبرداری بودن این محصول کاملاً واضح بود، سایت فناوری کره‌ای Quasarzone (از طریق El Chapuzas Informatico) به هر حال یکی از این درایوها را خرید و برای خنده، آن را کاملاً بنچمارک کرد. به‌طور شگفت‌انگیزی، درایو واقعاً کار می‌کرد. این درایو شامل یک چیپ NAND تک لایه ۹۶ (غیر ممکن برای یک درایو ۴ ترابایتی)، یک کنترلر Realtek و پشتیبانی از PCIe نسل ۳ بود.

نتایج نشان می‌دهند که “۱۰۸۰ Pro” همانطور که انتظار می‌رفت، کاملاً بی‌ارزش است. بسیاری از نتایج تست درایو تقلبی، زیر ۱۰ درصد از عملکرد یک سامسونگ ۹۸۰ پرو واقعی قرار می‌گیرند، اما تست‌های عملکرد پایدار بسیار بسیار بدتر از آن هستند. برای مثال، انتقال یک فایل ۱۰۰ گیگابایتی با درایو تقلبی ۱,۸۱۵ ثانیه طول کشید، در حالی که برای یک ۹۸۰ پرو واقعی فقط ۳۳ ثانیه طول کشید.

آزمایش دیگری نشان داد که سرعت ۱۰۸۰ Pro پس از رسیدن به ۳ درصد از ظرفیتش، به ۲ مگابایت بر ثانیه کاهش می‌یابد. حتی از یک فلش مموری ارزان قیمت هم چنین کارایی ضعیفی را انتظار نداشتم.

صادقانه بگویم، نمی‌توانم تصور کنم این کلاهبرداری ارزش وقتی را که صرف ساختن آن شده است، داشته باشد.

هنوز جایگزین واقعی برای سامسونگ ۹۹۰ پرو را ندیده‌ایم، اما اگر یا زمانی که عرضه شود، ممکن است واقعاً با نام ۱۰۸۰ Pro شناخته شود. می‌خواهم ریسک کنم و بگویم که عملکرد آن کمی بهتر از این محصول مسخره‌ی تقلبی خواهد بود.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *