تک کنترل– آخرین اخبار تکنولوژی

کاربران فایرفاکس از تنظیمات جدید حریم خصوصی آخرین نسخه ناراضی هستند

کاربران فایرفاکس از تنظیمات جدید حریم خصوصی آخرین نسخه ناراضی هستند

درست همین چیزهای کوچک هستند که می‌توانند کاربران مرورگر را آزار دهند، به خصوص زمانی که برنامه مورد نظر فایرفاکس باشد – آخرین مرورگر به اصطلاح مستقل که به تجربه کاربری اهمیت می‌دهد. موزیلا در جدیدترین به‌روزرسانی فایرفاکس ۱۲۷، چند تغییر کوچک در قابلیت‌های حریم خصوصی خود اعمال کرده است که باعث ناراحتی شدید برخی از کاربران شده است. همچنین بهبودهایی در زمینه حریم خصوصی نیز اضافه شده است، اما هنوز مشخص نیست که آیا کاربران ناراضی این ویژگی‌های جدید را جبران‌کننده موارد حذف‌شده بدانند. فایرفاکس برای بسیاری مرورگر محبوب بوده است، اما آخرین نسخه فایرفاکس ۱۲۷ باعث شده برخی از کاربران به تعهد این مرورگر به حریم خصوصی شک کنند.

این به‌روزرسانی مجموعه‌ای از تغییرات جزئی را ایجاد کرده است، مانند بارگذاری مجدد خودکار مرورگر هنگام راه‌اندازی مجدد سیستم‌عامل و نیاز به احراز هویت بیشتر برای دسترسی به گذرواژه‌های ذخیره‌شده. تغییرات دیگری نیز وجود داشته که موزیلا به آن‌ها اشاره نکرده است، اما چندین کاربر متوجه شده‌اند و برای شکایت به انجمن‌های آنلاین مراجعه کرده‌اند.

یک گزینه به نام browser.privateWindowSeparation.enabled به گونه‌ای تغییر کرده است که کاربران دیگر نمی‌توانند پنجره‌های عادی و خصوصی فایرفاکس را در یک نوار وظیفه ترکیب کنند. در فایرفاکس ۱۰۶، موزیلا پنجره‌های مرور عادی و خصوصی را با نمادها یا دکمه‌های جداگانه در نوار وظیفه ایجاد کرد، اما امکان ترکیب آنها با یک راه‌حل وجود داشت. به اندازه‌ای شکایت صورت گرفته است که موزیلا می‌گوید گزینه “browser.privateWindowSeparation.enabled” را به صورت اختیاری باز می‌گرداند.

در موضوع دیگری، کاربران فایرفاکس در سیستم‌عامل iOS اپل شکایت می‌کنند که اگر هر دو نسخه اصلی و خصوصی فایرفاکس باز باشند، با بستن نسخه اصلی، تمام تب‌های موجود در نسخه خصوصی بسته می‌شوند. همچنین گزینه باز شدن به صورت پیش‌فرض در حالت مرور خصوصی نیز حذف شده است.

برای انصاف، فایرفاکس ۱۲۷ برخی از پیشرفت‌های جدید در زمینه حریم خصوصی و امنیت را معرفی می‌کند. این مرورگر به طور خودکار زیرمنابع صوتی، تصویری و ویدیویی را از HTTP به HTTPS ارتقا می‌دهد تا اطمینان حاصل شود که تمام محتوا از طریق اتصالات رمزگذاری‌شده بارگذاری می‌شود.

همچنین اکنون فایرفاکس برای کاهش اثر انگشت دیجیتال (فنی که تبلیغ‌دهندگان از آن برای ردیابی کاربران در سراسر وب‌سایت‌ها استفاده می‌کنند) معماری پردازنده کاربران لینوکس ۳۲ بیتی x86 را در رشته کاربر-نماینده (User-Agent) خود به صورت x86_64 نمایش می‌دهد.

علاوه بر این، چندین آسیب‌پذیری امنیتی در این نسخه برطرف شده‌اند که به مشکلاتی مانند استفاده پس از آزادسازی در پیوند شیء جاوا اسکریپت و بردارهای فیشینگ احتمالی رسیدگی می‌کنند.

در نهایت، هنگام دسترسی و پر کردن گذرواژه‌های ذخیره‌شده در صفحه about:logins مدیریت رمز عبور فایرفاکس، می‌توان ورود به دستگاه (رمز عبور سیستم‌عامل، اثر انگشت، چهره یا صدای شما در صورت فعال بودن) را الزامی کرد.

علاوه بر این، موزیلا قول داده است که طی سال آینده چندین ویژگی درخواستی را به مرورگر فایرفاکس خود اضافه کند، از جمله کاربرپسندتر کردن تنظیمات حریم خصوصی با منوهای ساده‌شده برای کاهش شلوغی بصری و اولویت دادن به اقدامات اصلی کاربر.

منبع: techspot

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *