تک کنترل– آخرین اخبار تکنولوژی

منبع درآمد جدید دولت؛ واردات خودرو از مناطق آزاد

واردات خودرو از مناطق آزاد

منبع درآمد جدید دولت؛ واردات خودرو از مناطق آزاد

  • در روز های گذشته وزیر صمت، رضا فاطمی امین خبر از طرحی داده بود که براساس آن خودرو های پلاک منطقه آزاد می توانند اقدام به دریافت پلاک ملی کنند. کمیسیون صنایع مجلس نیز طرحی را تصویب کرد که مجوز ورود خودرو های دست دوم را به داخل کشور می دهد.
    حال با توجه به این که خودرو های مناطق آزاد دست دوم هستند، دریافت پلاک ملی برای آن ها می تواند منجر به درآمد زایی خوبی برای دولت شود.
  • وی گفته بود که خودرو‌های موجود در مناطق آزاد با شرایطی که هفته آینده اعلام خواهد شد، این مجوز را خواهند داشت که شماره‌گذاری شوند و در کل کشور مورد استفاده قرار بگیرند و این موضوع می‌تواند کمکی برای افزایش عرضه در بازار باشد.
  • در کنار این موضوع باید توجه داشت که این تصمیم دولت به معنای اجازه ورود خودروهای خارجی دست دوم به کشور است که طی سال‌های اخیر به طور کلی ممنوع بوده است.
  • درآمد قابل توجه دولت از صدور مجوز واردات خودروهای مناطق آزاد اگر بخش قابل توجهی از خودروهای خارجی که در مناطق آزاد وجود دارد به بازار خودرو داخل کشور عرضه شود می‌تواند نقش قابل قبولی در تامین تقاضا و کاهش التهاب بازار داشته باشد. گفتنی است، طبیعتا یکی از شروط صدور پلاک ملی برای خودروهای مناطق آزاد پرداخت حقوق ورودی و هزینه شماره گذاری است که این موارد درآمدهای دولت را افزایش خواهد داد.
  • براساس بررسی‌هایی که در سال 1399 برای لایحه بودجه 1400 و توسط کمیسین تلفیق انجام شده بود، مجوز این واردات با تعرفه 20 درصد می‌توانست درآمدی 17 هزار میلیارد تومانی برای دولت داشته باشد. اما در حال حاضر نرخ محاسباتی ارز در گمرک از 4200 تومان به حدود 6 برابر و براساس نرخ ETS رسیده است. در حقیقت با فرض اینکه تعداد خودروهایی که ممکن است وارد کشور شوند برابر بوده باشد، درآمد دولت از صدور این مجوز به طور قابل توجهی افزایش داشته است.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *