تک کنترل– آخرین اخبار تکنولوژی

علائم آسیب دیدن موتور فن در خودرو چیست؟

علائم آسیب دیدن موتور فن در خودرو چیست؟

خودرو ساختار بسیار پیچیده‌ای دارد و تمامی قطعات آن با یکدیگر مرتبط هستند تا سواری امن و راحتی را برای شما به وجود بیاورند. اگر یکی از بخش‌های داخلی خودرو آسیب ببیند، ممکن است دیگر خودرو نتواند حرکت کند و این مسئله مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد. یکی از مهمترین بخش‌های خودرو که نقش بسیار مهمی در عملکرد خودرو دارد، موتور فن است. همچنین، لنت ترمز عقب و شیشه بالابر می‌توانند بر عملکرد خودرو اثر بگذارند و شما باید به عملکرد این قطعات توجه داشته باشید و در صورتی که مشکلی برای آنها پیش آمد، سریعا برای تعویض آنها اقدام کنید.

آشنایی با علائم آسیب دیدن موتور فن

موتور فن در خودرو برای خنک کردن موتور و رادیاتور به کار می‌رود. در صورتی که موتور فن خودرو آسیب ببیند، ممکن است منجر به مشکلات جدی در سیستم خنک‌کننده خودرو شود. برخی از علائم آسیب دیدن موتور فن خودرو عبارتند از:

 • صدای غیر عادی: شنیدن صداهای ناعادی از محل موتور فن می‌تواند نشانه وجود مشکل در آن باشد. ممکن است صداهای وزوز، صداهای خرد شدن قطعات یا صداهای غیرعادی دیگری از این قطعه به گوش رسد که باید هر چه سریعتر برای تعمیر به یک تعمیرگاه معتبر بروید.

 • حرکت غیر معمول: اگر موتور فن به طور ناگهانی توقف کند یا حرکتش غیرمعمول شود، ممکن است در ساختار آن مشکلی وجود داشته باشد.

 • عدم خنک شدن: اگر متوجه شدید که خودرو شما در حین رانندگی خنک نمی‌شود و دمای آن آن به حدی زیادی بالا رفته است، ممکن است موتور فن مشکل داشته باشد. • چرخش بیش از حد موتور فن: چرخش بیش از حد موتور فن یا عملکرد نامتعادل آن ممکن است به وضوح نشان‌دهنده وجود مشکل باشد.

 • صفحه جلوگیری از گرما: اگر نوارهای کوئینگ این قطعه آسیب دیده باشند و شکاف‌ها یا خراش‌هایی روی آنها وجود داشته باشد، این امر نشانگر وجود مشکل است.

لنت ترمز عقب چه وظایفی دارد؟

لنت ترمز عقب یک قسمت بسیار مهم از سیستم ترمز خودرو است و وظایف مهمی را بر عهده دارد. برخی از وظایف لنت ترمز عقب شامل موارد زیر می‌شوند:

 • توقف خودرو: لنت ترمز با فشاری که از طریق سیستم ترمز به ساختار خودرو وارد می‌کند، خودرو را متوقف می‌کند. لنت ترمز عقب وظیفه اصلی تولید اصطکاک مورد نیاز برای توقف خودرو را بر عهده دارد.

 • حداکثر کارایی ترمز: لنت ترمز مسئول حداکثر کارایی سیستم ترمز است. این قطعه از استحکام و کارایی لنت ترمز اطمینان حاصل می‌کند تا توانایی توقف خودرو به بهترین شکل ایجاد شود.

 • کاهش سایش دیسک ترمز: وجود لنت ترمز باعث کاهش سایش مستقیم بر روی دیسک ترمز می‌شود. این کار موجب افزایش عمر مفید دیسک ترمز و هزینه‌های نگهداری کمتر می‌شود.

 • حفاظت از دیسک ترمز: لنت ترمز به عنوان یک لایه میانی بین سطح دیسک ترمز و سیستم ترمز، از دیسک ترمز حفاظت می‌کند و از سایش زودرس آن جلوگیری می‌کند.

 • حفظ عملکرد سیستم ترمز: لنت ترمز عقب به حفظ عملکرد صحیح و کارآیی سیستم ترمز کمک می‌کند. لنت ترمز باید در وضعیت مناسب و با کارایی بالا نگهداری شود تا سیستم ترمز به خوبی کار کند.

 • کاهش فشار و حرارت: لنت ترمز به کاهش فشار و گرما که به وسیله تولید اصطکاک در فرمان ایجاد می‌شود کمک کرده و از خطر عدم کنترل ترمز جلوگیری می‌کند.

هر چند وقت یکبار شیشه بالابر را تعویض کنیم؟

شیشه بالابر خودرو یکی از قطعاتی است که نیاز به تعویض به صورت دوره‌ای ندارد و هر زمان که ساختار آن دچار مشکل شد، شما باید برای تعویض آن اقدام کنید. بررسی‌ها نشان می‌دهند برخی از مردم حتی به مدت 10 سال یا بیشتر نیازی ندارند که این مکانیزم را در خودرو خود تعویض کنند. اما برخی از علائم به شما سیگنال می‌دهند که زمان تعویض این قطعه فرا رسیده است. این سیگنال‌ها به شرح زیر هستند:

 • زمانی که به سختی می‌توانید شیشه را بالا یا پایین دهید

 • زمانی که در زمان جابجایی خودرو صداهای غیرعادی شناخته می‌شود

 • زمانی که بوی سوزش از این مکانیزم به بینی می‌رسد

 • زمانی که این مکانیزم تنها در یک جهت حرکت می‌کند

 • زمانی که حرکت آن به صورت کامل متوقف شده است

برای خرید موتور فن خودرو به کجا مراجعه کنیم؟

اگر می‌خواهید برای خرید این قطعات اقدام کنید، باید به یک مرکز معتبر و قابل اعتماد بروید. گروه صنعتی اتحاد يكي از هلدينگ‌هاي بزرگ و قابل اعتماد در صنعت قطعه‌سازي خودرو در كشور است و فعاليت خود را با تاسيس شركت اتحاد موتور در سال 1369 آغاز نمود. این برند از آن زمان تا به امروز، با تمام توان به روند رشد و توسعه خود ادامه داده است و هم اكنون داراي 15 كارخانه به عنوان زير مجموعه‌هاي خويش در استانهاي مختلف كشور است و طيف وسيعي از قطعات و لوازم يدكي خودرو را با کیفیت بسیار بالا به بازار عرضه می‌کند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *